Výsadby ruží a rozárií

Čo je to rozárium

Rozárium (medzinárodne rosarium-ružový sad) je záhrada alebo časť záhrady kde sa nachádzajú hlavne ruže v kombinácii jedného alebo viacerých druhov. V strede záhrady s najlepším výhľadom na všetky okolité ruže býva väščinou posedenie (lavička…), miesto, taký malý pestrofarebný voňavý kúsok raja na zemi.

Fotogaléria rozárií a ruží vo výsadbe

Realizácia rosária na kľúč

Chcete si doma dať zrealizovať malé alebo veľké rozárium na kľúč našim záhradným architektom so zárukou ujatosti (v prípade neujatosti dodáme nové sadenice). Ohľadom cenovej ponuky na Váš konkrétny projekt nás môžete kontaktovať na naše kontaktné údaje.

Naše kontaktné údaje

Ako zrealizovať rozárium a výsadbu ruží?

Vyhraďte si konkrétnu plochu na tento účel, odporúčame miesto kde je dostatok svetla, čím viac svetla tým viac kvetov. Vytvorte si konkrétnu predstavu o tom ako by to malo vyzerať najlepšie keď to hodíte na papier. Pri rozmiestňovaní a nákresoch kombinujete tieto veci:

 • chodník
 • lavička (posedenie)
 • kríkové ruže (miniruže, veľkokveté poliantky-floribundy, veľkokveté čajohybridy)
 • popínavé ruže
 • stromkové ruže (miniruže, veľkokveté, môžu byť klasické alebo previslé (dáždnikové) ako smutná vŕba)

A teraz kombinujete, napr.:

 • ponad chodník dáte pergolu alebo nejakú klenbovú konštrukciu, v skratke povedané oporu po ktorej sa bude ťahať popínavá ruža
 • vedľa chodníka môže byť súvislý záhon (rad) kríkových ruží
 • do stredu plochy môžete dať stromkovú ružu
 • z popínavých ruží pomocou opory môžete urobiť súvislú stenu
 • prázdne plochy vyplňte trávnikom
 • prípadne môžete použiť živé ploty z tují, Ligustrumu…
 • potom sa pohrajte s farbami atď.

Fantázii sa medze nekladú. Je to jednoduché je to ako lego alebo skladačka, proste sa hráte ako keď ste boli malý, nemáte tam čo pokaziť, pretože ruža je sama o sebe zázrak prírody a kdekoľvek ju umiestnite tam bude pekná.

Pred nákupom a realizáciou ešte trochu teórie ktorá Vám bude na osoh

Vysvetlenie pojmov:
nezakorenená ruža je taká, ktorá bola vykopaná v období vegetačného spánku (na jar alebo jeseň), je skladovaná vo vlhkom a chladnom prostredí aby sa neprebudila a je určená k okamžitej výsadbe. Pri neodbornej výsadbe je riziko neujatosti vysoké.
zakorenená ruža je ešte pred predajom a distribúciou k zákazníkovi zasadená v prepravnom kontajnery (kvetináči), kde zapustí korene, čím riziko neujatosti preberáme na seba mi ako výrobcovia, neujaté porasty likvidujeme, čím sa vyfiltruje neujatosť a k zákazníkovi sa dostanú len ujaté rastliny. Riziko neujatosti zakorenenej ruže po výsadbe je nulové.

 1. Výsadbu nezakorenených ruží robíme len na jeseň (pred začatím mrazov) alebo na jar (po skončení mrazov), musíme dôsledne dodržať postup výsadby uvedený na etikete ruže.
 2. Oveľa jednoduchšia je výsadba vopred zakorenených porastov ruží, ktorú zvládne aj malé dieťa.
 3. Pri výsadbe sa snažte dodržať tieto vzdialenosti:
 • mini ruže v jednom záhone za sebou cca 0,1 – 0,2m od seba
 • kríkové ruže v záhone za sebou cca 0,3m od seba
 • popínavé ruže v záhone za sebou cca 0,3 – 1m od seba
 • stromkové ruže v rade za sebou cca 1 – 1,5m od seba

4. Nie všetky ruže sú rovnako odolné voči chorobám, živočíšnym škodcom a mrazom, a preto je veľmi osožné si túto skutočnosť uvedomiť ešte pred nákupom. V praxi je to väčšinou tak, čím extravagantnejší (výstrednejší) kvet, tým slabšia odolnosť voči nepriaznivým vplyvom. Niektoré dovozové „pikošky pre oči“, musíte vysádzať každý rok znovu, pretože ich odolnosť voči mrazom je tak nízka, že cez zimu vyhynú. Preto ak chcete dosiahnuť vo svojej záhradke trvalejší efekt, treba vyberať ruže odolnejšie.

Výsadba kontajnerovaných (zakorenených) ruží

Výhoda:

 • ujateľnosť ruže pri výsadbe je 100%-ná (vysadíte 10ks a 10ks sa vám ujme), pretože ruža je už v hline ktorá sa nachádza v kontajneri zakorenená a sadí sa s celým zemným balom, kde už korene majú vytvorené kapiláry na čerpanie vody a živín.
 • zakorenené ruže môžeme sadiť kedykoľvek počas celej sezóny (jar, leto, jeseň).

Hlinu v kvetináči necháme mierne obschnúť, do takej miery, aby sa koreňový systém dal vytiahnuť z kvetináča v celku aj zo zeminou, zemný bal sa snažte nedotknute ponechať v celku. Vykopajte primerane veľkú jamu (prípadne môžete do jamy nasypať trochu humusu) a zalejete vodou. Po vsiaknutí vody vložte zemný bal do jamy a zasypte zeminou alebo humusom. Po výsadbe dbajte, aby ruža mala dostatok vlahy kým sa dostatočne zakorení. Hneď po výsadbe nehnojte.

Výsadba voľnokorenných ruží

Najvhodnejší čas pre výsadbu je jar alebo jeseň. Niekoľko hodín pred výsadbou zastrihnite konce koreňov šikmým rezom,

ponorte kŕčok aj s koreňom ruže do vody. Poškodené korene musíte odstrániť, inak vzniká nebezpečenstvo hniloby.

Potom zostrihnite nadzemné výhony, pri jesennej výsadbe na cca päť očiek, pri jarnej na tri očká, čím sa zmenší vyparovacia plocha rastliny a ružiam zostane viacej sily pre tvorbu koreňov. Vykopte jamu primeranej veľkosti, nalejte vodu, nechajte vsiaknuť, vložíme rastlinu (kŕčok musí byť pod horizontom zeminy), priebežne zasýpame a pritláčame hlinu okolo ruže pri zakopcovaní postupne zalievame.

Nadzemné výhony prihrnieme hlinou (zakopcujeme tak ako zemiaky) tak aby zo zeme trčali len konce výhonov, aby bola ruža chránená proti mrazu a slnku, kým sa zakorení.

Po zakorenení rastliny na jar a vyhnaní prvých listov, rastlinu odkopcujeme a v obdobiach sucha zalievame, najvhodnejšie ráno alebo večer a nie na list, ale pod koreň, čím zabránime šíreniu hubových chorôb.

Toto je teória, ktorú potrebujete pri výsadbe. Všetko o výsadbe a ďalšej starostlivosti o ruže nájdete na našej stránke v sekcii O ružiach.

Veľa kvetov, vône a farieb vo Vašej záhrade Vám praje team firmy ACCCORD – výroba sadeníc ruží.