Nerezová oceľ disponuje vlastnosťami, ktoré z nej vytvorili bezkonkurenčný kovový materiál. Pritom to z technického či skôr metalurgického hľadiska nie je nič svetoborné, postačí iba v oceliarňach do vsádzky železa s uhlíkom pridať legujúce prvky chróm, molybdén a nikel, a vznikne materiál veľmi svojrázny a takmer nezraniteľný. Uvádza sa, že aj niekoľko desiatok rokov je nerezová oceľ ako nová a nedotknutá, ale ono to nie je tak jednoduché, ako sa zdá.

nerezové zábradlí

Korzie nerezovú oceľ tiež napáda, mali by ste vedieť, že je to síce skôr výnimočne, a najmä za určitých podmienok, ale aj nerez môže rezivieť – a čo je dôležité vedieť, ide iba o vzhľadový problém, ktorý nemá prakticky žiadny vplyv na akosť materiálu a jeho mechanické vlastnosti, napríklad pevnosť a tvrdosť. Nerezová oceľ koroduje najmä tam, kde sa v prostredí dlhšiu dobu nevyskytuje kyslík, čo je častý prípad ponoru v morskej vode s vysokou koncentráciou soli, alebo v miestach s vysokým výskytom chlóru a jeho zlúčenín (chloridov).

nerezová ocel

Ak si teda necháte zhotoviť nerezové zábradlie na schody lmmont.sk, nemusíte mať obavy, že za dva roky zhrdzavie tak, že sa takmer rozpadne ako Titanic v hlbinách Atlantiku, pôjde stále o špičkový metalurgický výrobok a stavebnú konštrukciu, s ktorou získate všetky jej pozitívne vlastnosti vrátane tej, čo je asi najdôležitejšie – aby ste sa mohli o zábradlie skutočne oprieť všetkou silou. Zábradlie sa predsa stavia na schodisko, aby sme sa z neho nezrútili, a aby slúžilo na náš úžitok.

Nerezové zábradlie je síce na prvý pohľad studené, sfarbené do striebristo šedej farby, av porovnaní s drevom ide o riešenie akosi neosobné, ale jeho vzhľad je veľmi populárny aj tam, kde by ste s ním skôr nepočítali – v domácnostiach. Aj tam sa uplatnia napríklad v kombinácii so sklom alebo s drevom, pri drevenom schodisku z tvrdého dubového dreva.