Výsadba

Výsadba kontajnerovaných ruží

Výhoda kontajnerovaných porastov:

  • ujateľnosť ruže pri výsadbe je 100%-ná (vysadíte 10ks a 10ks sa vám ujme), pretože ruža je už v hline ktorá sa nachádza v kontajnery zakorenená a sadí sa s celým zemným balom, kde už korene majú vytvorené kapiláry na čerpanie vody a živín.
  • porasty môžeme sadiť kedykoľvek počas celej sezóny (jar, leto, jeseň).

Hlinu v kvetináči necháme mierne obschnúť, do takej miery, aby sa koreňový systém dal vytiahnuť z kvetináča v celku aj zo zeminou, zemný bal sa snažte nedotknute ponechať v celku, môžete ho namočiť do vody ako ukazuje obr.č.1, ale len do tej miery aby sa zemný bal nerozpadol (závisí to od toho ako dostatočne je koreň v zemnom bale prerastený). Vykopajte primerane veľkú jamu (prípadne môžete do jamy substrát na ruže) a zalejete vodou. Po vsiaknutí vody vložte zemný bal do jamy a zasypte zeminou alebo substrátom (ak chcete na zasýpanie použiť humus musí byť dostatočne vyzretý inak ružu spálite). Po výsadbe dbajte, aby ruža mala dostatok vlahy kým sa dostatočne zakorení.

Názorná ukážka výsadby kontajnerovanej (zakorenenej) stromkovej ruže

Výsadba voľnokorennej (nezakorenenej) kríkovej alebo popínavej ruže

Najvhodnejší čas pre výsadbu je jar alebo jeseň. Niekoľko hodín pred výsadbou zastrihnite konce koreňov šikmým rezom,

ponorte kŕčok aj s koreňom ruže do vody. Poškodené korene musíte odstrániť, inak vzniká nebezpečenstvo hniloby.

Potom zostrihnite nadzemné výhony, pri jesennej výsadbe na cca päť očiek, pri jarnej na tri očká, čím sa zmenší vyparovacia plocha rastliny a ružiam zostane viacej sily pre tvorbu koreňov. Vykopte jamu primeranej veľkosti, nalejte vodu, nechajte vsiaknuť, vložíme rastlinu (kŕčok musí byť pod horizontom zeminy), priebežne zasýpame a pritláčame hlinu okolo ruže pri zakopcovaní postupne zalievame.

Nadzemné výhony prihrnieme hlinou (zakopcujeme tak ako zemiaky) tak aby zo zeme trčali len konce výhonov, aby bola ruža chránená proti mrazu a slnku, kým sa zakorení.

Po zakorenení rastliny na jar a vyhnaní prvých listov, rastlinu odkopcujeme a v obdobiach sucha zalievame, najvhodnejšie ráno alebo večer a nie na list, ale pod koreň, čím zabránime šíreniu hubových chorôb.

Výsadba voľnokorennej (nezakorenenej) stromkovej ruže

Rastlina sa ponorí na pár hodín do nádoby s vodou. Nadzemná časť sa skráti cca na 20 cm. Zastrihnú sa konce koreňov šikmým rezom, odstránia sa korene ktoré sú zlomené alebo inak poškodené. Vláknité korienky neodstrihujeme.

Vykopajte primerane veľkú jamu. Dno rozkyprite. Ak máte ťažkú pôdu, môžete primiešať substrát, piesok alebo vyzretý humus.

Rastlinu vložte do jamy. Korene rovnomerne rozložte v jame a zasypte substrátom alebo zeminou sa mierne utlačte potom zalejte vodou. Pred mrazom ochránite stromkovú ružu tým ,že na korumku dáte vrece, pri silnejších zimách viac vriec a treba ochrániť aj kmeň. Bližšie informácie o ochrane pred mrazom nájdete v sekcii O ružiach – Ruže v zime.