Starostlivosť o ruže na predajni

Starostlivosť o kontajnerované ruže

Doporučujeme priebežne očisťovať kontajnery od opadaných listov, zlikvidujete tým zárodky hubových chorôb, hlavne po zimnom období. Pred zimou môžete dlhé výhony skrátiť, po zime zoschnuté výhony odstráňte, prípadne keď má ruža viac nových mladých výhonov staré môžete tiež odstrániť. V zimnom období počas dlhodobejších mrazov (cca pod –5 °C, pri veternom mieste pod –2 °C) je kontajner náchylný na vymŕzanie koreňového systému, preto treba kontajner ochrániť, napríklad tak, že ho zasypeme do pilín a výhony zakryjeme hrubou vzdušnou textíliou (napr. Tatratex bielej farby), nepoužívajte materiály tmavej farby ani priesvitné materiály ako je fólia, kde vzniká skleníkový efekt a veľké výkyvy teplôt. Pri väčšom množstve kontajnerovaných ruží stačí pilinami obsypať len krajné kontajnery a celé zakryť hrubou vzdušnou textíliou. Ďalší spôsob ochrany môže byť umiestnenie ruží do studenej pivnice, alebo do nevykurovanej haly, garáže, šopy…, nikdy nie do teplej miestnosti!. Pokiaľ sú ruže pod strechou, treba sledovať či majú dostatok vlhkosti, samozrejme aj nadmerné množstvo vlhkosti v zimnom období je nežiaduce.

Starostlivosť o balené ruže

Balené ruže treba skladovať v tieni na chladnom mieste, nikdy nie na slnku! – Balené ruže v zimnom období stačí uložiť na jednu kopu a zakryť viacerými vzdušnými textíliami, nikdy neskladovať v teplom prostredí!. Ideálne miesto na prezimovanie balených ruží je: tma, bezvetrie, teplota od 0°C do +5°C a hermeticky uzatvorený priestor aby si rastlina udržiavala prirodzenú vlhkosť vzduchu (t.j. napríklad: poukladajte všetky balené ruže do škatule a celú ju obaľte stretch fóliou, z bokou, z vrchu, aj zo spodku, čím zabránite unikaniu vlhkosti).

Hnojenie

Doporučujeme aspoň jeden krát do mesiaca zahnojiť, ruže budú zdravšie a odvďačia sa Vám väčším množstvom kvetov.
Požadovaný pomer pri hnojení je približne: N-7%, P2O5–5%, K2O-15%, NO3–8%, NH4–6%, MgO-2%…
Termín hnojenia: od Marca do Augusta, nie neskôr, potom sú ruže náchylnejšie na vymŕzanie nezdrevnatených výhonov.
Veľmi praktické je používať vodou rozpustné hnojivo, súčasne s polievaním rastlina dostane prísun potrebných živín. Je dôležité dôkladne si prečítať návod a dávkovanie hnojiva, pretože pri vysokej dávke koncentrovaného hnojiva môžete ružu spáliť a potom vyschne. Interval dávkovania je závislí od odporučenia výrobcu hnojiva, spravidla je to 1 až 4-krát za mesiac.

Polievanie ruží

Interval polievania je závislý od počasia. Merídkom je to, že zeminu v kontajnery nesmieme nechať uschnúť do takej miery aby začali vädnúť listy, takéto stavy ružu oslabujú, listy sa znehodnotia, čím narušíte proces fotosyntézy (premena slnečnej energie na látky potrebné na zdravý rast rastliny) a ruža je náchylnejšia na choroby. Nepolievajte ruže na list v extrémnych letných horúčavách, len ráno alebo večer.

Šípky, ktoré ostávajú po odkvitnutí kvetov odporúčame priebežne odlamovať (prípadne odstrihávať ešte pred odpadnutím lupeňov kvetu), tým rastlina ušetrí energiu ktorú by musela vynaložiť na dozrievanie šípok a vloží ju do opätovného kvitnutia.