Zimná ochrana ruží pred mrazom

Doporučujeme na túto skutočnosť myslieť vopred ešte pred nákupom ruží. Vyberajte si odrody ruží, ktoré sú veľmi odolné voči mrazom a máte o starosť menej. Takéto ruže treba chrániť proti mrazu len v období po výsadbe, keď ruža ešte nie je dostatočne zakorenená, počas extrémne silných zím alebo na stanovištiach kde fúka veľmi silný vietor. V praxi je to väčšinou tak, čím extravagantnejší (výstrednejší) kvet, tým slabšia odolnosť voči nepriaznivým vplyvom. Niektoré dovozové „pikošky pre oči“, musíte vysádzať každý rok znovu, pretože ich odolnosť voči mrazom je tak nízka, že cez zimu vyhynú. Preto ak chcete dosiahnuť vo svojej záhradke trvalejší efekt, treba vyberať ruže odolnejšie. Ak už vlastníte ruže ktoré sú menej odolné pomôžu Vám tieto rady:

Kríkové ruže pred mrazom chránime zakopcovaním ako zemiaky, prikrývaním čečinou alebo hrubou vzdušnou textíliou…, nikdy nepoužívame materiály ako sú priesvitná fólia, alebo pod nimi vzniká skleníkový efekt, kde sú veľmi veľké výkyvy teplôt. Pred zakopcovaním rastliny je veľmi dôležité, aby sme z okolia rastliny odstránili všetky opadané listy, prípadne otrhali zostávajúce listy na výhonoch, čím zabraňujeme prenosu chorôb do ďalšieho roka.

Pri ochrane stromkových ruží postupujte nasledovne: kmeň a korunku zabaľte do hrubej vzdušnej textílie, tiež nikdy nepoužívame materiály ako sú priesvitná fólia. Na ochránenie kmeňa stromkovej ruže je veľmi praktické rýchle a relatívne lacné použiť „Tubolit“. „Tubolit“ je mäkká ohybná izolačná umelohmotná pena v tvare trubky, ktorá sa používa v kurenárstve ako izolácia na teplovodné potrubie. „Tubolit“ je vyrobený tak, že sa dá pozdĺžne roztrhnúť a navliecť na kmeň stromkovej ruže. Uviažete ho sťahovacími páskami alebo špagátom. Ten istý viete použiť viac sezón a dá sa kúpiť v rôznych veľkostiach a hrúbkach. Samozrejme môžete použiť čokoľvek iné. Jednoducho stromkovú ružu treba obliecť tak isto ako človeka, aby ju neprefúkalo a nebolo jej zima. Na ochránenie korunky sa väčšinou používa staré vrece, pri extrémne silných mrazoch použijem vriec viac na seba a v dolnej časti korunky ho uviažte špagátom. Prevísajúcu časť vreca môžete použiť na ochranu kmeňa. Keby bolo vrece malé a korunka by sa Vám do neho nevmestila neurobíte nič zle ak ju zostriháte na požadovanú veľkosť.

Popínavé ruže pred mrazom zväčša treba chrániť len prvý rok po výsadbe, chránime ich zakopcovaním spodnej časti ruže ako zemiaky, prikrývaním čečinou alebo hrubou vzdušnou textíliou…, tiež nikdy nepoužívame materiály ako sú priesvitná fólia. Pred zakopcovaním rastliny je veľmi dôležité, aby sme z okolia rastliny odstránili všetky opadané listy, prípadne otrhali zostávajúce listy na výhonoch, čím zabraňujeme prenosu chorôb do ďalšieho roka.