Stručné vedomosti, ktoré by sme mali vedieť pred nákupom a výsadbou ruží

Vysvetlenie pojmov:
nezakorenená ruža je taká, ktorá bola vykopaná v období vegetačného spánku (na jar alebo jeseň), je skladovaná vo vlhkom a chladnom prostredí aby sa neprebudila a je určená k okamžitej výsadbe. Pri neodbornej výsadbe je riziko neujatosti vysoké.
zakorenená ruža je ešte pred predajom a distribúciou k zákazníkovi zasadená v prepravnom kontajnery (kvetináči), kde zapustí korene, čím riziko neujatosti preberáme na seba mi ako výrobcovia, neujaté porasty likvidujeme, čím sa vyfiltruje neujatosť a k zákazníkovi sa dostanú len ujaté rastliny. Riziko neujatosti zakorenenej ruže po výsadbe je nulové.

  1. Výsadbu nezakorenených ruží robíme len na jeseň (pred začatím mrazov) alebo na jar (po skončení mrazov), musíme dôsledne dodržať postup výsadby uvedený na etikete ruže.
  2. Oveľa jednoduchšia je výsadba vopred zakorenených porastov ruží, ktorú zvládne aj malé dieťa. Môžete ju robiť kedykoľvek v roku, aj v extrémnych letných horúčavách a pritom ružu nevystavujete žiadnemu riziku neujatosti. Ujateľnosť je zaručená a 100%-ná (t.j. z 10ks vysadených ruží sa Vám ujme 10ks). Stačí len vykopať jamu naliať do nej vodu, vložiť zemný bal ruže do jamy a zasypať.
  3. Pri výbere stanovišťa si musíme uvedomiť skutočnosť čím viac svetla tým viac kvetov.
  4. Pri výsadbe sa snažte dodržať tieto vzdialenosti:
  • mini ruže v jednom záhone za sebou cca 0,1 – 0,2m od seba
  • kríkové ruže v záhone za sebou cca 0,3m od seba
  • popínavé ruže v záhone za sebou cca 0,3 – 1m od seba
  • stromkové ruže v rade za sebou cca 1 – 1,5m od seba

5. Nie všetky ruže sú rovnako odolné voči chorobám, živočíšnym škodcom a mrazom, a preto je veľmi osožné si túto skutočnosť uvedomiť ešte pred nákupom. V praxi je to väčšinou tak, čím extravagantnejší (výstrednejší) kvet, tým slabšia odolnosť voči nepriaznivým vplyvom. Niektoré dovozové „pikošky pre oči“, musíte vysádzať každý rok znovu, pretože ich odolnosť voči mrazom je tak nízka, že cez zimu vyhynú. Preto ak chcete dosiahnuť vo svojej záhradke trvalejší efekt, treba vyberať ruže odolnejšie.