Hnojenie a zálievka

Hnojenie

Čí majú ruže bohatší prísun živí, tým viac sa Vám odvďačia množstvom kvetov. Ale pozor veľa nie je vždy viac. Radšej častejšie a menej. Je dôležité dôkladne si prečítať návod a dávkovanie zakúpeného hnojiva, pretože pri vysokej dávke koncentrovaného hnojiva môžete ružu spáliť, následne zožltne a vyschne. Hneď po výsadbe nehnojte. Požadovaný pomer živín pri hnojení je približne: N-7%, P2O5–5%, K2O-15%, NO3–8%, NH4–6%, MgO-2%… Termín hnojenia: od Marca do Augusta (nie neskôr, potom sú ruže náchylnejšie na vymŕzanie nezdrevnatených výhonov).

Nie je dôležité v akej forme ruže živiny dostanú. Existujú rôzne druhy hnojív:

  • Organické hnojivá, ako kompost, kostná múčka, konský trus… často obsahujú veľa dusíku, a preto sa obtiažne dávkujú a navyše trvá celé mesiace, než začnú pôsobiť, a preto je dobré ich použiť na jeseň.
  • Minerálne hnojivá, ako napr. NPK začnú pôsobiť okamžite, preto sa používajú na jar, keď sú potrebné na rast výhonov a tvorbu listov. Dávkovanie: 70–80g na 1 m2.
  • Organicko-minerálne hnojivá sa tiež používajú na jar, dávkovanie: 120–150g na 1 m2.

Ďalšie odporučenia pri hnojení

Je ideálne, keď po hnojení prší, za suchého počasia je nutné ruže po zahnojení výdatne polievať, aby hnojivo rastliny nespálilo.

Polievanie ruží

V ideálnych podmienkach ruže nepotrebujú zálievku, pretože majú dostatočne dlhé korene, ktoré zabezpečia rastline dostatok vody. Polievame len po výsadbe, kým sa ruža dostatočne nezakorení a počas suchých období. Najideálnejšia doba polievania je ráno alebo večer a nie na list ale ku koreňu, čím zabraňujete šíreniu hubových chorôb.

Tip pri polievaní

pred polievaním si zarobte vodou rozpustné hnojivo, ktoré sa dá dnes kúpiť skoro v každom záhradkárstve (najideálnejšie špeciálne pre ruže) a súčasne s polievaním rastlina dostane prísun potrebných živín.